Kalkulator zwrotu instalacji gazowej

Kilka lat temu, kiedy instalowanie gazu w samochodzie było bardzo popularne, nikt nie zastanawiał się czy w ogóle ta inwestycja jest opłacalna. Boom na instalacje gazowe trwał przez kilka lat – cena gazu zawsze byłą dużo niższa, niż cena benzyny, a instalacje gazowe zawsze miały więcej zwolenników niż przeciwników. Urban legend mówią nawet o tym, że na jednym zbiorniku gazu da się przejechać Polskę wzdłuż i wszerz. Gdyby tak było, to na pewno więcej producentów zdecydowałoby się wprowadzić do produkcji samochody z fabryczną instalacją gazową.

Instalacje lpg i cng i koszty ich użytkowania nie są tak legendarnie doskonałe i opłacalne jak mówią na mieście. Dlatego zanim zdecydujemy się na montaż gazu oraz wszelkie niedogodności z tym związane zastanówmy się i skorzystajmy z kalkulatora zwrotu instalacji gazowej. Jak wiadomo, nie jest to najtańszy „tuning” samochodu, dlatego, jeśli przejeżdżamy nim niewiele kilometrów miesięcznie to możliwe, że koszt instalacji nigdy nam się nie zwróci i możliwe, że bardziej opłacalne dla nas będzie ponoszenie wyższych kosztów zakupu benzyny.

Jak obliczyć zwrot kosztów założenia instalacji gazowej? Wylicza się to korzystając z prostego wzoru. Koszt instalacji gazowej dzielimy przez różnicę ceny benzyny i gazu pomnożony przez ilość litrów jakie pali nasz samochód na 100 km. Otrzymany wynik to ilość przejechanych kilometrów, po których zwróci nam się koszt instalacji gazowej. Dzieląc go przez średnią ilość przejeżdżanych w miesiącu kilometrów dostaniemy ilość miesięcy jakie muszą minąć, by instalacja gazowa zaczęła przynosić nam zyski, z jej założenia i używania. Od nas tylko zależy czy ilość miesięcy, jakie będziemy musieli czekać na zwrot instalacji jest dla nas satysfakcjonujący. W praktyce – im więcej kilometrów przejeżdżamy comiesięcznie, tym szybciej, na założonej instalacji zaczniemy zarabiać. Dla osób, które z samochodu korzystają sporadycznie, czasami założenie instalacji gazowej jest nieopłacalne.